Etymotic

Etymotic logo
O tom, že ochrana sluchu je pro hudebníky, zvukaře, osvětlovače, techniky, ale i běžné návštěvníky koncertů a hudební entuziasty zásadní věcí, asi není třeba pochybovat. Ostatně podle doporučení lékařů může být člověk bez zdravotního rizika vystaven hlukové zátěži s hladinou akustického tlaku 110 dB (zcela běžná úroveň SPL dosahovaná na rockovém koncertu) pouze po dobu devadesáti sekund denně. V případě častého překračování těchto hodnot může v průběhu doby u posluchače dojít k nevyhnutelným zdravotním komplikacím, nebo až k nevratné ztrátě sluchu.

Snížením zvukové hladiny o každé 3 dB se však doba bezpečné expozice prodlužuje vždy na dvojnásobek, a tak jednoduchým výpočtem dojdeme snadno k závěru, že při snížení úrovně hluku o celých 20 dB je možné užít si dvouapůlhodinové rockové hudební vystoupení zcela bez rizika. Jak toho dosáhnout? Řešením je ochrana sluchu, neboli lidově řečeno – „špunty do uší“.

Ovšem užít si koncert, neznamená slyšet celý koncert utopený a „jako pod dekou“, což je obvyklý dojem uživatele, který někdy vyzkoušel běžnou ochranu sluchu, dostupnou například v lékárnách. K opravdu dokonalému zážitku je nezbytné, aby ochranné prostředky tlumily zvuk vyváženě na všech frekvencích a zachovávaly všem nástrojům patřičnou barvu, dynamiku a srozumitelnost.

A právě takové „Hi-Fi špunty“ vyvíjí a vyrábí americká firma firma Etymotic Research, a to dokonce již od roku 1983. Sám název společnosti „Etymotic“ je možné přeložit jako „pravda pro uši“, a tak není divu, že v její produkci jsou špičkové ochranné prostředky, u nichž se signálový průběh mezi dvěma kusy v rámci jednoho páru liší maximálně o 1 dB.

V portfoliu značky najdeme ochranné prostředky vhodné pro různé hudební nástroje a žánry, typy použití (zvukaři, instrumentalisté, učitelé hudby, posluchači), všechny modely jsou k dispozici v několika velikostech (včetně dětských) a barvách, které umožní každému vybrat si pro sebe ten ideální. Vedle pasivních ochranných prostředků jsou v nabídce také moderní elektronické modely s aktivním útlumem, jež uživateli dovolují nastavit požadovanou úroveň redukce hluku.

Neschází ani zvukově vysoce kvalitní poslechová In-Ear sluchátka, včetně typů vybavených mikrofonním headsetem a ovládacími prvky kompatibilními s mobilními platformami Apple iPad, iPod a iPhone. K zajímavým specialitám z produkce značky patří osobní hlukové „dozimetry“, jež dovolují měřit a zapisovat denní hodnoty hlukové zátěže, jíž je uživatel vystaven a chytré osobní In-Ear zesilovače, které dokáží výrazně zvýšit srozumitelnost konverzace v hlučném prostředí (například v jedoucím autě, v nádražní čekárně, na letišti a podobně).

Na vývoji a výrobě produktů se podílejí zkušení zvukaři, audiologové i hudebníci, díky kterým se značka může pyšnit více než stovkou registrovaných patentů.